;

A Look at 2018 General Election Ballot Options

Have you voted yet?

OSWEGO COUNTY, NY – The 2018 general election is today (Tuesday, November 6). Polls will be open across Oswego County from 6 a.m. to 9 p.m.

Have you voted yet?

To find out where to vote and learn your voter district information, visit this search engine from the Oswego County Board of Elections.

Several state and local decisions will appear on the ballot. Here is a final look at what will appear on 2018 general election ballots across Oswego County.

(Please Note: Not all races may appear on a single ballot. Individuals must take into account which voter district they vote in to determine which races will appear on a specific ballot.)

NYS Governor:
Incumbent Andrew Cuomo for Governor along with Kathy C. Hochul for Lieutenant Governor will appear on the Democratic, Working Families, Independent, and Women’s Equality lines.
Marc Molinaro for Governor along with Julie Killian for Lieutenant Governor will appear on the Republican, Conservative, and Reform lines.
Howie Hawkins for Governor along with Jia Lee for Lieutenant Governor will appear on the Green line.
Stephanie A. Miner for Governor along with Michael J. Volpe for Lieutenant Governor will appear on the SAM line.
Larry Sharpe for Governor along with Andrew C. Hollister for Lieutenant Governor will appear on the Libertarian line.

NYS Comptroller:
Incumbent Thomas P DiNapoli will appear on the Democratic, Working Families, Independent, Women’s Equality, and Reform lines.
Jonathan Trichter will appear on the Republican and Conservative lines.
Mark Dunlea will appear on the Green line.
Cruger E. Gallaudet will appear on the Libertarian line.

NYS Attorney General:
Letitia A. James will appear on the Democratic, Working Families, and Independence lines.
Keith Wofford will appear on the Republican and Conservative lines.
Michael Sussman will appear on the Green line.
Nancy B. Sliwa will appear on the Reform line.
Christopher B. Garvey will appear on the Libertarian line.

United States Senator:
Incumbent Kirsten E. Gillibrand will appear on the Democratic, Working Families, Independence, and Women’s Equality lines.
Chele Chiavacci Farley will appear on the Republican, Conservative, and Reform lines.

NYS Supreme Court Justice: (Choose any four)
Scott J. DelConte, Ted Limpert, Christina Cagnina, and Joseph Cote will appear on the Democratic, Conservative, and Independence lines.
Karen M. Brandt, Gerry Neri, James P. Murphy, and Donald A. Greenwood will appear on the Republican line.

Representative in Congress (22nd District):
Anthony J. Brindisi will appear on the Democratic, Working Families, Independence, and Women’s Equality lines.
Incumbent Claudia Tenney will appear on the Republican, Conservative, and Reform lines.

Representative in Congress (24th District):
Dana Balter will appear on the Democratic, Working Families, and Women’s Equality lines.
Incumbent John Katko will appear on the Republican, Conservative, Independence and Reform lines.

State Senator (48th District):
Incumbent Patricia A. Ritchie will appear unopposed on the Republican, Conservative, and Independence lines.

Member of Assembly (120th District):
Gail E. Tosh will appear on the Democratic, Working Families, and Women’s Equality lines.
Incumbent William A. Barclay will appear on the Republican, Conservative, Independence, and Reform lines.

Member of Assembly (130th District):
Scott Comegys will appear on the Democratic, and Working Families lines.
Brian D. Manktelow will appear on the Republican, Conservative, Independence, and Reform lines.

Oswego County Family Court Judge:
Allison Nelson will run on the Republican, Independence, and Reform lines.
Thomas Benedetto will run on the Conservative line.

Oswego County Court Judge:
Incumbent Walter W. Hafner, Jr. will appear unopposed on the Republican and Conservative lines.

Oswego County Sheriff:
Don Hilton will run unopposed on the Republican and Conservative lines.

Town and Village races appear here in alphabetical order:
Albion: Superintendent of Highways: Ted Bennett will appear on an Independent line.
Constantia: Town Justice (Vote for two): Stephen T. Pelon and Mark D. Simpson will appear on the Republican line.
Granby: Councilman: Cheryl A. Holmes will run on the Republican line.
Stephen Abraham will run on an independent line.
Hannibal: Councilman: Brenda Travis Wilson will appear on the Republican line.
George Ritchie will appear on the Conservative line.
Hastings: District 1, District 6, District 7: County Legislature (8th District): Paul House will appear on the Republican
Hastings: Districts 1-8: Town Justice: Allison Lynn Pardee will appear on the Republican line.
Jason Beardsley will appear on the Independence and Reform lines.
Stephanie O’Connell will appear on an independent line.
Palermo: District 1 and 3: County Legislature (8th District): Paul House will appear on the Republican and Conservative line.
Palermo: District 1-4: Councilman: Belinda Ingersoll will appear on an independent line.
Richland: Trustee (Vote for two): Robin E. Ford will appear on the Republican and an independent line.
Alan J. Engelbrekt will appear on the Republican line.
Volney: Town Clerk: Sandra L. Austin will appear on the Republican and Conservative lines.
Vicki Leroux will appear on an independent line.
Volney: Town Justice: (Vote for two): James A. Aluzzi and Kelvin K. Klo will appear on the Republican lines.
Volney: Councilman: Margaret R. Rusaw will appear on the Republican and Conservative lines.
West Monroe: Town Justice: Kimberly Inman will appear on the Republican line.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*