;

Final Marking Period Career, Technical Education Honor Roll Announced

MEXICO – Students enrolled in career and technical education programs at CiTi who earned at least a 90 in their CTE class during the fourth marking period were named to the CiTi CTE honor roll by Principal Marla Berlin.

The following students, by district, earned the academic honor:

APW School District

Kevin Cronk, Auto Technology; Maryanne Farmer, Nursing Assistant, Certified; Erica Gardner-Tonnessen, New Vision Allied Health; Vince Hall, Construction Technology; Karley Hilton, Auto Body; Brittney Johnson, Culinary Arts; Mariah Johnson, Early Childhood Education; Kayla LaValley, Culinary Arts; Shawn Layton, Computer Systems CISCO; John Loura, Welding Technology; Cierra Masters, Culinary Arts; Jacob McRaney, Public Safety & Justice; Anthony Mirra, Outdoor Power Equipment Technology; Alexandra Mueller, Cosmetology & New Vision Specialized Careers; Meagan Oakes, Public Safety & Justice; Leah Ruggaber, New Vision Allied Health; Emma Sheltra, Culinary Arts; Eric Smith, Welding Technology and Makenzy Whitney, Nursing Assistant, Certified.

Central Square School District

Michael Backman, Heavy Equipment; Gary Baumbach Jr., Heavy Equipment; Nicholas Bell, Heavy Equipment; Cheyan Benge, Culinary Arts; Nicholas Betts, Outdoor Power Equipment Technology; Hannah Corrigan, Digital Media Technology; Shiana Crary, Nursing Assistant, Certified; Francis Dahl, Heavy Equipment; Nicole Fisch, Cosmetology; Daniel Foland, Outdoor Power Equipment Technology; Gabryel Fortino, Public Safety & Justice; Joshua Fuller, Advanced Metal Manufacturing; Jordan Gass, Public Safety & Justice; Adriana Hancock, Culinary Arts; Katherine Hanson, Cosmetology; Cassidy Hoffman, Culinary Arts; Cody Hohm, Construction Technology; Edward Lauricella, Heavy Equipment; Jason Leon, Public Safety & Justice; Elizabeth Lobdell, Nursing Assistant, Certified; Kayleigh Mcelwaing, Heavy Equipment; Kaleb McGill, Advanced Metal Manufacturing; Desteny Moore, New Vision Law & Government; Cullynn Morley, Heavy Equipment; Erik Muench, Advanced Metal Manufacturing; Brenna O’Neil, Public Safety & Justice; Kayla Richards, Early Childhood Education; Taylor Seoanne, Outdoor Power Equipment Technology; Alissa Stopa, Outdoor Power Equipment Technology; Nathaniel VanPelt, Culinary Arts; Anthony Webb, Public Safety & Justice; Cheyanne Wilbur, Nursing Assistant, Certified; and Caleb Zehr, Outdoor Power Equipment Technology.

Fulton School District

Kyle Bardin, Computer Systems A+; Aaron Bentley, Public Safety and Justice; Mackenzie Bogart, Digital Media Technology; Tyler Bogard, Digital Media Technology; Kara Bricker, New Vision Law & Government; Karli Bricker, New Vision Allied Health; Joshua Buskey, Public Safety and Justice; Cameron Clarke, Digital Media Technology; Wesley Dennison, Construction Technology; Kristopher Grow, Public Safety & Justice; Crystal Heywood, Cosmetology; Nathen Hulett, Digital Media Technology; Jamie Johnson Jr., Public Safety & Justice; Lena Kimball, New Vision Allied Health; Jeremiah Kimbrell, Public Safety & Justice; Ruby Lagoda, Culinary Arts; Allen LaPage, Digital Media Technology; Jeremy Laws, Computer Systems CISCO; Kendyl Lutz, Cosmetology; Tracie Murphy, Public Safety & Justice; Gage Parkhurst, Welding Technology; Alexander Poyneer, Public Safety & Justice; Garet Roik, Heavy Equipment; Alaina Schopp, New Vision Specialized Careers; Antonio Smith, Computer Systems A+; James Suphan, Digital Media Technology; Jackson Truong, Advanced Metal Manufacturing; Alixander Tyrrell, Computer Systems A+; Quinn Webb, New Vision Specialized Careers; and Jennifer Young, Digital Media Technology.

Hannibal School District

Johnna Ball, New Vision Law & Government; Olivia Cacchione, New Vision Allied Health; Kristen D’Angelo, New Vision Allied Health; Tayler Dence, Nursing Assistant, Certified; Adam Dennison, New Vision Allied Health; Anthony Dimura, Construction Technology; Tyler Emmons, Construction Technology; Katelyn Ernestine, Digital Media Technology; Cooper Fowler, Heavy Equipment; Allyson Hamilton, Cosmetology; Ashley Hatten, Public Safety & Justice; Rachel Herrmann, New Vision Allied Health; Rachel Herrmann, New Vision Allied Health; Spencer Kenney, New Vision Law & Government; Kiandra Love, Computer Systems CISCO; James Nash, Advanced Metal Manufacturing; Logan Scott, Heavy Equipment; Brandon Scruton, Heavy Equipment; Destiny Vanslyde, Computer Systems CISCO; Lindsey Wheeler, New Vision Law & Government; Amber Wise, Digital Media Technology and Courtney Wise, Cosmetology.

Mexico School District

Trevor Allard, New Vision Allied Health; David Allen, Computer Systems A+; Alexa Ariola, New Vision Specialized Careers; Daniel Barsuch, Digital Media Technology; Khrysha Bednar, Welding Technology; Sara Birdsell, Public Safety & Justice; Kyle Bogart, Computer Systems CISCO; Shelby Buffham, Public Safety & Justice; Mary Buske, Early Childhood Education; Sarah Cherchio, New Vision Allied Health; Kourtney Clark, New Vision Allied Health; Nicole Davis, Culinary Arts; Charles Dixon, Heavy Equipment; Alyssa Facteau, New Vision Specialized Careers; Evan Fischer, Computer Systems A+; Brooke Fralick, Cosmetology; Kathryn Gardiner-Rohling, Digital Media Technology; Hunter Gowans, New Vision Specialized Careers; Alicia Guzman, Public Safety & Justice; Joshua Hill, Computer Systems A+; Patrick Howell, Digital Media Technology; Ezra Hulbert, Computer Systems A+; Titania Ladd, Digital Media Technology; Shamus McDowell, Public Safety and Justice; Cianne Moody, Construction Technology; Trever Morrell, Advanced Metal Manufacturing; Luke Olender, Computer Systems A+, Hunter Ouderkirk, Advanced Metal Manufacturing; Rusty Peters, Construction Technology; Kaitlynn Rice, Nursing Assistant, Certified; Holly Rivera, Nursing Assistant, Certified; Nicholas Saladin, Digital Media Technology; Brent Sawyer, Heavy Equipment; Nathaniel Schroeder, Digital Media Technology; Mitchell Shambo, Computer Systems CISCO; Joshua Stowell, Digital Media Technology; Bryannia Sutton, New Vision Allied Health; Jordan Twiss, Construction Technology; Bridgett Watson, Nursing Assistant, Certified and Rachael Wideman, Culinary Arts.

Oswego School District

Clifford Bough Jr., Construction Technology; Zachary Bush, Outdoor Power Equipment Technology; Christopher Chalifoux, New Vision Law & Government; Meredith Chesare, New Vision Allied Health; Alyson Conner, Culinary Arts; Patience Crawford, Nursing Assistant, Certified; Sara Delbrocco, Culinary Arts; Stephen Geers, Construction Technology; Alissa Gonzalez, Nursing Assistant, Certified; Kellie Gorman, New Vision Allied Health; Katherine Knopp, New Vision Allied Health; Steven Larkin, Advanced Metal Manufacturing Alyssa Laskevicz, New Vision Specialized Careers; Jordan McCauley, New Vision Allied Health; Jessie Murray, New Vision Allied Health; Collin Pomerville-Miller, Pubic Safety & Justice; Allison Smith, New Vision Law & Government; Robert Swan, Advanced Metal Manufacturing; Rebecca Victory, New Vision Allied Health; Jonathan Wall, Construction Technology; Anthony Wetzel, Digital Media Technology; Timothy Woodard, Public Safety & Justice; Kerstie Woolson, Public Safety and Justice and Bradley Wyman, Construction Technology.

Phoenix School District

Stephanie Cogan, Nursing Assistant, Certified; Dylan Dewitt, Public Safety & Justice; Jacob Guernsey, Computer Systems CISCO; Matthew Harrison, Heavy Equipment; Jeffrey Lawson, Public Safety & Justice; Marc Maestri, Computer Systems CISCO; Anthony Malambri, Heavy Euipment; Alicia Midlar, Public Safety and Justice; Brendan Nichols, Outdoor Power Equipment Technology; Billy Reeves, Public Safety & Justice; Zachary Scribner, Public Safety & Justice; Nathan Sims, Public Safety & Justice; Joshua Stopher, Public Safety & Justice; and Tyler Waite, Computer Systems CISCO.

Pulaski School District

Abigail Bonanno, Digital Media Technology; Joseph Clark, Welding Technology; Jacklyn Foster, Nursing Assistant, Certified; Jery Friot, Welding Technology; Dylan Groff, Outdoor Power Equipment Technology; Hunter Hilton, Public Safety & Justice; Eric Houghton, Advanced Metal Manufacturing; Ty Kranz, Construction Technology; Aleah LaFlamme, Digital Media Technology ; Max Lowery, Public Safety & Justice; Keyera McGrew, Nursing Assistant, Certified; Austin Monson, Computer Systems A+; Maxwell Roberts, Welding Technology and Tessa Wood, Digital Media Technology.

Sandy Creek School District

Hunter Gable, Culinary Arts; Jacob Mulpagano, Digital Media Technology; CodiAnne Salzman, Early Childhood Education; Jessica Williams, Public Safety & Justice and Ryan Yerdon, Public Safety and Justice.