;

Kingsford Park School Triathlon Results Announced

OSWEGO, NY – Kingsford Park Elementary School held its second annual triathlon on May 31. Fifty-two children participated in the event which included swimming, biking and running.

The triathlon was held at Oswego Middle School.

First graders Beverly Hourigan, Mischa Palmitesso, Alaina DiBlasi, Tanner Palmitesso and Gavin Ruggio cheer on their fellow triathletes.
First graders Beverly Hourigan, Mischa Palmitesso, Alaina DiBlasi, Tanner Palmitesso and Gavin Ruggio cheer on their fellow triathletes.

Medals were awarded to the top 3 finishers in each grade/gender category.

Medal winners in each category are as follows:

First and Second Grade Boys’ Division:

1st: Duncan Baker, 2nd: Parker Kaproski, 3rd: Louie Roman

First and Second Grade Girls’ Division:

1st: Raivyn Desantis, 2nd: Mackenzie Mulcahey, 3rd: Beverly Hourigan

Third and Fourth Grade Boys’ Division:

Fifth grader Julie Fantom rides her bike with a smile.
Fifth grader Julie Fantom rides her bike with a smile.

1st: Neil Roman, 2nd: Lucas Maniccia, 3rd: Marcus Baker

Third and Fourth Grade Girls’ Division:

1st: Sydney DeLapp, 2nd: Bella Kaproski, 3rd: Mia Fierro

Fifth and Sixth Grade Boys’ Division:

1st: Casey Delapp, 2nd: Peter Nalle, 3rd: Alex Kaproski

Fifth and Sixth Grade Girls’ Division:

1st: Julia Roman, 2nd: Katie Fierro, 3rd: Bella Rando

The event was sponsored by the KPS Home & School Association, with support and assistance from the city of Oswego Fire, Police and Traffic departments, Murdock’s Bicycles and Sports, Oswego Bagelry and Sandwich Shop, Oswego Sub Shop, Oswego Triathlon Club, Step One Creative, Tim Hortons, Wal-Mart and many parent, student and teacher volunteers and Oswego City School District staff.

First and second grade boys’ division participants: Duncan Baker, Tanner Defren, Alexander DeGroff Pelky, Jack Donovan, Jack Gower, Parker Kaproski, Tanner Palmitesso, Louie Roman, Gavin Ruggio, Kadien Sands and Spencer Therrien.

First and second grade girls’ division participants:  Raivyn Desantis, Alaina DiBlasi, Beverly Hourigan, Mackenzie Mulcahey and Mischa Palmitesso.

Sixth grader Harley Brinkman rounds the turn from the bike route to the track.
Sixth grader Harley Brinkman rounds the turn from the bike route to the track.

Third and fourth grade boys’ division participants:  Marcus Baker, Colin Beers, Declan Donahue, Hunter Hourigan, Lucas Maniccia, Preston Norfleet, Henry Sweeney, Evan Rando, Neil Roman, Blake Uribe and Joah Defren.

Third and fourth grade girls’ division participants:  Clara Back, Sydney DeLapp, Mia Fierro, Erica Greene, Isabella Kaproski, Cheyenne Ketcham, Nikki Regan and Allison VanBrocklin.

Fifth and sixth grade boys’ division participants: Nathan Babcock, Tommy Back, Harley Brinkman, Connor Beckwith, Casey DeLapp, Jacob Garcia, Ethan Hunt, Alex Kaproski, Peter Nalle and Jackson Stephens

Fifth and sixth grade boys’ division participants: Neveah DeSantis, Halie Fantom, Julie Fantom, Katie Fierro, Avalon Photos, Isabella Rando and Julia Roman