Go to ...
RSS Feed

September 20, 2018

Nominations Sought For OHS Athletic Hall of Fame


OSWEGO, New York – Nominations are being accepted for additional candidates for 2016 induction into the Oswego High School Athletic Hall of Fame.

The Oswego Buccaneer Boosters sponsor the hall of fame and the induction ceremony.

All nominations are held by the hall of fame committee for future consideration.

Only those athletes, coaches, and teams who are nominated will be considered.

Nomination forms for future induction classes are available at www.Oswego.org. Completed forms may be dropped off at the athletic director’s office at OHS or mailed to Dave Gryczka, director of athletics, Oswego City School District, 2 Buccaneer Blvd., Oswego, NY 13126.

The deadline for nominations is Oct. 15.

Nominees must have attended the Oswego City School District and participated in Oswego athletics for a minimum of two years, or must have coached in the district for a minimum of 10 years, or must have made significant contributions through interscholastic athletics or must have attended school in the district and made significant contributions in the world of sports.

Also considered are Oswego varsity teams that had major accomplishments.

For athletes, a 10-year waiting period is required for induction from the time leaving OHS.

Here is a list of past hall of fame induction classes.

All those listed are in the athlete category unless otherwise noted.

Class of 2008 (Inaugural Class): David Garrow, Brian Akley, Erik Cole, Robert Sheldon, Elmer Akley (Coach), Helen Jermyn (Coach), Sally Dowd McCrobie, Pete Sears (Coach), Dave Powers (Coach, Administrator), 1932 boys’ basketball team.

Class of 2009: Helen Kessler (Coach), Jim Jermyn, Wendy Seaton, Robert L. Farrell, Joseph Wilber (Teacher, Coach, Administrator), William Symons (Athlete, Teacher, Coach, Administrator), 1983 softball team.

Class of 2010: Charles Hutcheson (Coach), David Maniccia, Theodore Kerley (Teacher, Coach, Administrator), 1991 boys’ bowling team.

Class of 2011: Denise Sawyer, Kim Schneider, Dr. Wallace Brown, Bobbi Jo Louis, Dr. Dan Gould, 1941 football team.

Class of 2012: Francis Carl, Sherry Brown McCann, Howard McCann, Debbie Miller Lyons, Erwin “Jeep” Dewey, 1995-96 and 1996-97 boys’ hockey teams.

Class of 2013: Howard J. Mulcahey, Debbie Mann (Coach), Maggie Lester, Alice Reardon (Coach, Contributor), 1991 boys’ tennis team.

Inducted in 2015: William Drumm Sr., Kathleen “Katie” Frawley, Donna Clark Gayne, Stephen Jermyn, Anthony Richmond.

More Stories From Sports

%d bloggers like this: