Quick Results September 29 Fulton Speedway

Quick Results September 29 Fulton Speedway
(32nd Annual SUNY Canton Outlaw 200) – JIMMY PHELPS, Erick Rudolph, Brett Hearn, Stewart Friesen, Tim Sears Jr., Max McLaughlin, Rob Bellinger, Tom Sears Jr., Todd Root, Mike Mahaney, Pat Ward, Peter Britten, Ron Davis III, Ryan Arbutnot, Glenn Forward, Kyle Coffey, Willy Decker, Jack Lehner, Andrew Ferguson, Garett Rushlow, Matt Hulsizer, Mitch Gibbs, Yan Bussiere, Danny Johnson, Larry Wight, Joe Shields, Billy Whittaker, Randy Shantel, Danny Varin, Mat Williamson, Justin Wright, Chris Hile, Mario Clair, Tyler Trump, Nick Krause, Billy Dunn, Steve Paine, Alan Johnson, Jeff Sykes, Michael Parent, Tyler Meeks, Tim Fuller, Billy Decker, DQ – Roy Bresnahan.

5 Qualify. 2 to the redraw.

(Heat 1) – Tim Sears Jr., Erick Rudolph, Pat Ward, Larry Wight, Justin Wright, Billy Whittaker, Joe Shields, Rick Regalski, Nate Higgins, Brian Murphy, Tim Harris.

(Heat 2) – Peter Britten, Danny Johnson, Matt Hulsizer, Yan Bussiere, Mario Clair, Randy Shantel, Nick Nye, Tyler Thompson, Andrew Ferguson, JR Hurlburt, Rich Riggs.

(Heat 3) – Ryan Arbuthnot, Mat Williamson, Michael Parent, Tom Sears, Danny Varin, Roy Bresnahan, Jack Lehner, Tyler Trump, Ryan Jordan, Rick Richner, Tim Murphy.

(Heat 4) – Jimmy Phelps, Max McLaughlin, Chris Hile, Tyler Meeks, Mitch Gibbs, Garett Rushlow, Tom Keyes, Scott Boudinot, DJ Forbes, Joe August, Billy Decker.

(Heat 5) – Tim Fuller, Mike Mahaney, Billy Dunn, Ron Davis III, Willy Decker, Jeff Sykes, Brett Tonkin, Mike Trautschold, Lee Dewitt, Steve Marshall.

(Heat 6) – Rob Bellinger, Kyle Coffey, Brett Hearn, Glenn Forward, Steve Paine, Todd Root, Alan Johnson, Stewart Friesen, Chad Phelps, Rocky Warner, JJ Courcy.

Three Qualify

(Consolation 1) – Billy Whittaker, Randy Shantel, Joe Shields, Andrew Ferguson, Nick Nye, JR Hurlburt, Nate Higgins, Rick Regalski, Tyler Thompson, Tim Harris, Brian Murphy, Rich Riggs.

(Consolation 2) – Roy Bresnahan, Tyler Trump, Garett Rushlow, Jack Lehner, Tom Keyes, Ryan Jordan, Rick Richner, DJ Forbes, Tim Murphy, Scott Boudinot, Joe August.

(Consolation 3) – Todd Root, Jeff Sykes, Stewart Friesen, Nick Krause, Alan Johnson, Brett Tonkin, Mike Trautshold, Chad Phelps, Steve Marshall, JJ Courcy, Lee Dewitt, Rock Warner.

(Hoosier Tire Hard Luck Award) – Danny Johnson

(Hard Charger – Drum of VP Racing Fuel) – Stewart Friesen.

(Industrial Tire of CNY Sportsman Shootout 50) – BRAD ROUSE, Dave Marcuccilli, Shane Pecore, Zach Sobotka, Brandon Ford, Alan Fink, James Friesen, Kevin Root, Nick Krause, Jackson Gill, David Schilling, Amy Holland, Wade Chrisman, Chris Mackey, Corey Barker, Mike Stanton Jr., Brianna Ladoucer, Jeff Taylor, Martin Pelletier, Michael Wagner-Fitzgerald, Jack Meeks, Jessica Power, Kyle Keihn, Bob Henry Jr., Rick Miller, Jimmy Moyer, Adam Rozon, Kyle Fink, Matt Jaczuk, Kyle Inman, Will Shields, Tom Juno.

Industrial Tire of CNY Heat Race Bonuses – 1st – $150 – 2nd $100 -3rd – $50

Top – 2 Qualify. Winner to the redraw

(Heat 1) – Wade Chrisman, Tom Juno, Tony Finch II, Jordan Kelly, Brett Draper, Rocky Grosso, Rachel Zacharias, Brianna Ladoucer, DNS – Brandon Chretien

(Heat 2) – Shane Pecore, Kyle Fink, James Friesen, Tyler Thompson, Greg Doust, Richard Murtaugh, Frank Sobotka, Torrey Stoughtenger, Dan Kapuscinski.

Heat 3) – Kyle Inman, Nick Krause, Matt Janczuk, Joey Buonagurio, Colby Herzog, Ryan Gustin, Michelle Courcy, Keith Stevenson, Kearra Backus, DNS – Joe Gosek.

(Heat 4) – Dave Marcuccilli, David Schilling, Will Shields, Kevin Root, Mark Yorker, Joe Sobotka, Cedric Gauvreau, Brent Joy, Rich Townsend, AJ Miller.

(Heat 5) – Zach Sobotka, Jack Meeks, Josh Reome, Austin Germinio, Robert Gage, Josh Blackwell, Matt Becker, Brian Evenden, Tim Abate.

(Heat 6) – Jessica Power, Amy Holland, Chris Mackey, Corey Barker, Chris Corbett, Jimmy Moyer, Willy Decker Jr., Tim Baker, Steve Marshall, Tyler Corcoran.

(Heat 7) – Jeff Taylor, Rick Miller, Jim Spano, Jake Davis, Tyler Murray, Chuck Miller, Rick Rogala, Cody Wolfe, George Dyer, Ben Bushaw.

(Heat 8) – Brad Rouse, Alan Fink, Bob Henry, Mike Stanton Jr., Richie Riggs, Jackson Gill, Earl Rudy, Garett Rushlow, Billy Sauve, Randy Fox.

(Heat 9) – Brandon Ford, Adam Rozon, Tim Devendorf, Chris Hulsizer, Matt Steffenhagen, Rocco Leone, Dylan Zacharias, Billy Clark Jr., Bailey Groves, DNS – Charlie Tibbitts,

(heat 10) – Martin Peltier, Kyle Kiehn, Michael Wagner-Fitzgerald, Brandon Carvey, Greg Henry, Quinn Wallis, Kyle Perry, Jeff Lawrence, Dorian Wahdan.

Winner qualifies

(Consolation 1) – James Friesen, Tyler Thompson, Tony Finch II, Greg Doust, Brianna Ladoucer, AJ Miller, Torrey Stoughtenger, Frank Sobotka, Dan Kapuscinski, Rachel Zacharias, Rocky Grosso, Brett Draper, Richard Murtaugh, DNS – Brandon Chretrien, Jordan Kelly.

(Consolation 2) – Matt Janczuk, Will Shields, Keven Root, Mark Yorker, Joe Sobotka, Brent Joy, Joey Buonagurio, Cedric Gauvreau, Rich Townsend, Colby Herzog, Michelle Courcy, Keith Stevenson DNS – Joe Gosek, Kearra Backus, Ryan Gustin.

(Consolation 3) – Jimmy Moyer, Chris Mackey, Josh Reome, Corey Barker, Chris Corbett, Willy Decker Jr., Steve Marshall, Tyler Corcoran, Tim Baker, Tim Abate, Austin Germinio, Robert Gage, Josh Blackwell, Matt Becker, DNS – Brian Evenden.

(Consolation 4) – Bob Henry Jr. Mike Stanton Jr., Jim Spano, Richie Riggs, Jake Davis, Tyler Murray, Chuck Miller, Garett Rushlow, Jackson Gill, Cody Wolfe, Rick Rogala, Ben Bushaw, Billy Sauve, Randy Fox, George Dyer, DNS – Earl Rudy.

(Consolation 5) – Michael Wagner-Fitzgerald, Greg Henry, Rocco Leone, Tim Devendorf, Dylan Zacharias, Matt Steffenhagen, Kyle Perry, Dorian Wahdan, Bailey Groves, Chris Bonoffski, Chris Hulsizer, Brandon Carvey, DNS – Quinn Wallis, Billy Clark Jr., Jeff Lawrence, Charlie Tibbitts.

B-Main Winner Qualifies

(B-Main 1) – Mike Stanton Jr., Kevin Root, Corey Barker, Tyler Thompson, Brianna Ladoucer, Jake Davis, Rocco Leone, Brent Joy, Rich Townsend, Matt Steffenhagen, Frank Sobotka, Randy Fox, Jordan Kelly, Brandon Carvey, Rocky Grosso, Bailey Groves, Kearra Backus, Josh Blackwell, Steve Marshall, Tim Abate, Rick Rogala, DNS – Garett Rushlow, Joe Gosek, Jeff Lawrence.

(B-Main 2) – Will Shields, Josh Reome, Greg Doust, Dylan Zacharias, Richie Riggs, Willy Decker Jr., Cedric Gauvreau, Tim Baker, Chris Hulsizer, Joe Sobotka, Chuck Miller, Cody Wolfe, Dorian Wahdan, Richard Murtaugh, Torrey Stoughtenger, Michelle Courcy, Bill Sauve, Greg Henry, DNS – Rachel Zacharias, Robert Gage, Keith Stevenson, Billy Clark, Brian Evenden, Earl Rudy.

(B-Main 3) – Chris Mackey, Jim Spano, AJ Miller, Mark Yorker, Jackson Gill, Chris Corbett, Tyler Murray, Tyler Corcoran, Tim Devendorf, Joey Buonagurio, Danny Kapuscinski, Brett Draper, Ben Bushaw, Colby Herzog, Kyle Perry, George Dyer, Brandon Chretrien, Tony Finch II, Matt Becker, DNS – Chris Bonoffski, Austin Germinio, Ryan Gustin, Quinn Wallis, Charlie Tibbitts.

Sportsman Special Awards

Industrial Tire of CNY Heat Bonus cash – 1st-$150, 2nd-$100, 3rd-$50

Hoosier Tire to the Hard Luck Award – Kyle Inman

$50 Henry’s Exhaust Gift Certificate to each heat winner. – Wade Chrisman, Shane Pecore, Kyle Inman, Dave Marcuccilli, Zach Sobotka, Jessica Power, Jeff Taylor, Brad Rouse, Brandon Ford, Martin Pelletier.

Atomic Wrap to one randomly drawn feature starter – Adam Rozon

Winner is a guaranteed starter in the All-Star Race at Charlotte on October 26 – Brad Rouse

$50 Beyea Custom Headers Gift Certificate to third place finisher in each heat race – Tony Finch II, James Friesen, Matt Janczuk, Will Shields, Josh Reome, Chris Mackey, Jim Spano, Bob Henry Jr., Tim Devendorf, Michael Wagner-Fitzgerald.

$100 Hard Charger from Northeast Racing Products Auction & Trade Show – Nov. 16 & 17 – Kevin Root

$ 300 Beyea Custom Headers Gift Certificate to Hard Charger – Kevin Root

Drum of VP Race Fuels to hard Charger – Kevin Root