Go to ...
RSS Feed

September 24, 2018

SUNY Oswego announces candidates for graduation


OSWEGO, NY – Several local residents are scheduled to complete their baccalaureate studies this year at SUNY Oswego.

The following local residents (with their academic major in parentheses) are eligible to participate in ceremonies May 12 for the college’s 151st Commencement:

Anastasia L. Laws of P. O. Box 335 in Cato (biology)

Laura S. Perrotta of Conquest Victory Tow in Cato (studio art)

Renee S. Wade of State Route 38 in Cato (biology)

Amy B. Wakefield of Floridaville Road in Cato (public justice)

Marvin J. Anderson of County Route 37 in Central Square (business administration)

Christin D. Chase of County Route 84 in Central Square (wellness management)

Joshua J. Chipkin of Paradise Road in Central Square (public justice)

Ashley M. Geddes of Paradise Road in Central Square (fine arts)

Zhebiao Jiang of Kellar Road in Central Square (accounting)

Nicole K. Lannie of Bradford Road in Central Square (accounting)

Mark A. Martino Jr of Thelma Road in Central Square (cinema and screen studies)

Steven T. Peron of Sauter Road in Central Square (graphic design)

Courtney L. Simmons of State Route 49 in Central Square (human resource management)

Garrett P. Wilson of Ruth Road in Central Square (sociology, cum laude)

Bridgit M. Clark of Center Street in Cleveland (business administration)

Alysha L. Taggart of Hall Road in Cleveland (communication, magna cum laude)

Amy L. Tuzzolino of Drive 29 in Cleveland (geology, cum laude)

Daniel P. Fallon of P. O. Box 385 in Fair Haven (business administration, cum laude)

Nicholas G. Mayo of P. O. Box 546 in Fair Haven (business administration, magna cum laude)

Richard P. Apa of Baldwin Road in Fulton (business administration)

Grace M. Case of Phillips Street in Fulton (business administration)

Kelsey E. Cole of Park Avenue in Fulton (geology)

Shannon M. Failmezger of County Route 8 in Fulton (childhood education)

Charles O. Fee of Somers Drive in Fulton (history)

Jennifer L. Figueroa of Prall Road in Fulton (psychology)

Nicholas P. Frontale of Patrick Circle in Fulton (history)

Matthew S. Frost of South Fifth Street in Fulton (childhood education, magna cum laude)

Matthew B. Hotaling of County Route 6 in Fulton (fine arts)

Leah R. Hunter of Olde Maple Avenue in Fulton (psychology)

Nicole L. Jackowski of Silk Road in Fulton (childhood education, summa cum laude)

Daniel J. Johnson of Litwak Street in Fulton (marketing)

Dawn M. Loosen of Bakeman Street in Fulton (public justice)

Amy N. Lovvik of West First Street North in Fulton (fine arts, cum laude)

Patrick J. Manno of Frawley Drive in Fulton (adolescence education, cum laude)

Hannah C. Marks of South Fourth Street in Fulton (childhood education)

Aaron R. Marsh of County Route 3 in Fulton (computer science, summa cum laude)

JoHanna Molascon of Tannery Lane in Fulton (philosophy-psychology)

Kayla G. Montagna of South Pollard Drive in Fulton (wellness management)

Richelle L. Owen of County Route 176 in Fulton (adolescence education, cum laude)

Jacob M. Peck of Gansvoort Street in Fulton (computer science, magna cum laude)

Katherine D. Puffer of State Route 3 in Fulton (philosophy-psychology)

Breanne E. Regano of Honey Hill Road in Fulton (fine arts)

Amanda J. Richards of Rathburn Road in Fulton (information science)

Wendy L. Ruiz of West First Street South in Fulton (biology)

Geoffrey M. Sawyer of Oneida Street in Fulton (wellness management)

Chase B. Southard of Cape Horn Road in Fulton (cinema and screen studies)

Tara L. Swanson of West Fifth Street South in Fulton (childhood education)

Margaret M. Thorpe of East Broadway in Fulton (geology)

Emily L. Turner of Erie Street in Fulton (creative writing, cum laude)

Samuel G. Vezzose of State Route 3 in Fulton (public justice)

Jennifer R. Warren of West Second Street South in Fulton (history, cum laude)

Sarah M. Arnold of County Route 7 in Hannibal (anthropology)

Shannon B. Baker of P. O. Box 326 in Hannibal (childhood education, cum laude)

Kelly B. Baldwin of Sixty Six Road in Hannibal (psychology)

Alicia M. Hafner of Wiltsieville Road in Hannibal (business administration)

Kristina M. Harris of State Route 3 in Hannibal (psychology, cum laude)

Robert C. Waloven of Harris Hill Road in Hannibal (cinema and screen studies)

Katelyn M. Cusimano of Ball Road in Hastings (psychology)

Rachel M. Cullen of P. O. Box 41 in Lycoming (adolescence education)

Brandon M. Heffernan of Robinson Road in Martville (broadcasting and mass communication, cum laude)

Stephanie M. Polselli of Onionville Road in Martville (public relations)

Honore N. Yuhas of P. O. Box 100 in Martville (fine arts)

Abbegail R. Familo of Marsden Road in Mexico (business administration)

Sam Kiesinger of Ladd Road in Mexico (business administration)

Sean M. Loomis of Church Street in Mexico (wellness management)

Kenneth C. Sturtz of County Route 43 in Mexico (journalism)

Dylan J. Vaughn of Pumphouse Road in Mexico (business administration)

Jerry E. Winant of Fort Leazier Road in Mexico (philosophy)

Sara N. Wood of P. O. Box 343 in Mexico (business administration, magna cum laude)

Jeremy T. Pekarek of P. O. Box 136 in Minetto (history, cum laude)

Ryan S. Pekarek of P. O. Box 136 in Minetto (psychology, magna cum laude)

Abby K. Andrews of County Route 12 in Pennellville (public justice, summa cum laude)

Alexandra M. Lang of Ennis Avenue in Pennellville (psychology)

Lauren E. Moonan of Maple View Drive in Pennellville (marketing)

Ryan J. Plante of County Route 33 in Pennellville (linguistics)

Gregory J. Reynolds of Godfrey Road in Pennellville (music)

Julie A. Wing of Elm Drive in Pennellville (graphic design, cum laude)

Richard W. DiSalvo of Besaw Road in Phoenix (economics, summa cum laude)

Jenna M. Earl of Mechanic Street in Phoenix (childhood education)

Crystal J. Francisco of Homestead Avenue in Phoenix (business administration)

Jennifer L. Waldron of Cherry Street in Phoenix (business administration)

John M. Wallace of State Route 48 in Phoenix (zoology)

Mariah A. Wallace of State Route 48 in Phoenix (zoology)

Lauren A. Adam of Lake Street in Pulaski (Spanish)

Jamie L. Colvin of Lakeshore Road in Pulaski (cognitive science)

Chantal S. Munger of State Route 13 in Pulaski (marketing, cum laude)

Stacey M. Petersen of County Route 2 in Pulaski (childhood education)

Rebecca E. Rice of County Route 28 in Pulaski (childhood education, magna cum laude)

Robert J. Shelmidine of State Route 13 in Pulaski (adolescence education)

Adam C. Sternberg of Hager Drive in Pulaski (art, cum laude)

Jeremiah M. June of Farden Road in Sterling (public justice)

Hannah E. Noel of State Route 104A in Sterling (psychology, cum laude)

Jessica L. Schlauer of Teachout Road in Sterling (biology, magna cum laude)

Dennis J. Gladle of County Route 26 in West Monroe (trade subjects education)

Students who graduate with honors are indicated by the traditional Latin phrases summa cum laude, with highest honor (grade averages of 3.8 to 4.0); magna cum laude, with great honor (grade averages of 3.6 to 3.79); and cum laude, with honor (grade averages of 3.30 to 3.59).

Admission to SUNY Oswego is competitive. U.S. News named it among the “Top Public Regional Universities in the North” for 2012, the Princeton Review and USA Today named SUNY Oswego to their 2012 list of 150 “best value” colleges and universities in the nation, and the Princeton Review included Oswego in its 2012 college guidebook “The Best Northeastern Colleges.”

A 151-year-old comprehensive college in the State University of New York system, Oswego enrolls more than 8,000 students in its College of Liberal Arts and Sciences; School of Business; School of Communication, Media and the Arts; and School of Education.

More Stories From Community

%d bloggers like this: