;

SUNY Oswego lists area candidates for graduation

OSWEGO, NY – Several local residents are scheduled to complete their baccalaureate studies this year at SUNY Oswego.

The following local residents (with their academic degrees in parentheses) are eligible to participate in ceremonies May 18 for the college’s Commencement:

Randy L. Kieffer of County Route 65 in Bernhards Bay (operations management and information systems, cum laude)

Andrea L. Castro of Thelma Road in Central Square (public relations, cum laude)

Julie E. English of Dry Bridge Road in Central Square (wellness management, summa cum laude)

Gina B. Hageman of P.O. Box 230B in Central Square (psychology)

Monica L. King of Perfield Road in Central Square (psychology)

Nicole K. Lannie of Bradford Road in Central Square (accounting, cum laude)

Heather M. Eckes-Conway of B Oneida Street in Cleveland (business administration)

Alex J. Nichols of State Route 49 in Cleveland (accounting, magna cum laude)

Michelle L. Bateman of Olde Maple Avenue in Fulton (business administration, summa cum laude)

Alissia M. Battles of Red School House Road in Fulton (business administration)

Whitney B. Bonnie of Cayuga Street in Fulton (psychology)

Elizabeth A. Canfield of South Fourth Street in Fulton (music, summa cum laude)

Evangeline J. Canfield of South Fourth Street in Fulton (music, summa cum laude)

Brett H. Cash of P.O. Box 424 in Fulton (adolescence education)

Lisa M. Cashel of West First Street North in Fulton (human development, cum laude)

Mandy M. Coant of Howard Road in Fulton (psychology)

Patrick C. Cochrane of West First Street South in Fulton (technology management, cum laude)

Nicholas A. Coyne of South Pollard Drive in Fulton (history)

Brittani N. Danquer of Hawthorne Road in Fulton (public relations, magna cum laude)

Jessica N. Denson of Leo Mar Drive in Fulton (psychology)

Daniel H. DeVaul of Rose Lane in Fulton (psychology)

Emily M. Forsythe of Chase Road in Fulton (biology, cum laude)

Shahine H. Garshasb of Aspen Cove Lane in Fulton (public justice)

Richard J. Hanley of South Third Street in Fulton (sociology, cum laude)

Chelsea V. Hans of South Fifth Street in Fulton (wellness management)

Brandon Hood of County Route 85 in Fulton (wellness management, magna cum laude)

Alexis K. Jerred of West Fifth Street South in Fulton (business administration)

Brittany L. King of West Fourth Street South in Fulton (anthropology)

Angela J. Lamb of Maple Avenue in Fulton (biology)

Amy L. Ludlow of Red School House Road in Fulton (anthropology)

Brittany R. McCann of Chipper Drive in Fulton (art, cum laude)

Krysia McIntyre of County Route 9 in Fulton (psychology)

Ashlee E. Mein of Division Street in Fulton (biochemistry, cum laude)

Kara A. Orr of Jerome Street in Fulton (childhood education)

Nicholas W. Pike of Seneca Street in Fulton (theatre)

Elizabeth Rice of Park Street in Fulton (business administration)

Katheryne T. Riffle of County Route 8 in Fulton (studio art, cum laude)

Brittney L. Rogers of Red School House Road in Fulton (zoology)

Kayla L. Schremp of West Third Street South in Fulton (accounting)

Chad T. Smith of County Route 57 in Fulton (biochemistry)

Jessica L. Tetro of Rochester Street in Fulton (childhood education, cum laude)

Paige E. Waloven of County Route 4 in Fulton (psychology, magna cum laude)

Ashley V. Whelsky of West Third Street South in Fulton (theatre)

Jeremy M. Wood of South Pollard Drive in Fulton (business administration)

Tyler M. Baker of Onionville Road in Hannibal (psychology)

Amanda V. Edwards of Phinney Road in Hannibal (creative writing)

Jesica M. LaSalle of County Route 7 in Hannibal (psychology)

Brian P. Trinder of Parsons Road in Hannibal (public justice)

Heather N. Clemens of Seeber Road in Hastings (biology)

Danielle G. Passage of Howard Street in Hastings (English)

Kevin J. Shirley of County Route 22 in Lacona (psychology)

Joseph M. Dillabough of State Route 104 in Maple View (technology management)

Samantha E. Stoughtenger of Martville Road in Martville (biology)

Brittani J. Arnold of P.O. Box 145 in Mexico (human resource management)

Chelsie E. Cleveland of South Jefferson Street in Mexico (childhood education)

Abbegail R. Familo of D Albright Road in Mexico (business administration)

Jessica L. Fowler of Chapman Road in Mexico (public justice)

Chelsea L. Giovo of County Route 43 in Mexico (public justice)

Danielle C. Magrisi of State Route 104B in Mexico (psychology)

Joseph D. Meyer of P.O. Box 31 in Mexico (adolescence education)

Jacob O. Sciortino of Munger Hill Road in Mexico (political science)

Jonathan R. Silva of State Route 3 in Mexico (public justice, magna cum laude)

Matthew T. Wilson of P.O. Box 1136 in Mexico (finance, cum laude)

Jessica J. Dickquist of P.O. Box 177 in Minetto (mathematics)

Ryan S. Pekarek of P.O. Box 136 in Minetto (art, magna cum laude)

Mercedes K. Laveck of Jerry Look Road in Orwell (childhood education, magna cum laude)

Dawn-Marie Allen-Kent of Middle Road in Oswego (philosophy-psychology)

Alexandra E. Baierlein of Southeast Ninth Street in Oswego (communication and social interaction)

Kristopher W. Baum of Darling Drive in Oswego (public relations)

Jonathan E. Beeles of West Third Street in Oswego (business administration)

Brent D. Blackburn of West Cayuga Street in Oswego (childhood education, magna cum laude)

Michael T. Brown of Southeast Eighth Street in Oswego (public justice)

Jessica S. Brusgul of Lawrence Street in Oswego (psychology)

Cassandra E. Cadet of West Mohawk Street in Oswego (sociology)

Stephanie R. Cira of East Second Street in Oswego (adolescence education)

Marykay M. Cloonan of East Seventh Street in Oswego (zoology)

Charity E. Conzone of East Eighth Street in Oswego (public justice)

Sarah R. Cooley of West Lake Road in Oswego (public relations)

Christine M. Cornish of West Eighth Street in Oswego (zoology, cum laude)

Edwin E. Croucher of Donovan Drive in Oswego (biology, cum laude)

Luzmaria M. Cruz of West Oneida Street in Oswego (art, cum laude)

Danielle A. D’Amico of Lakeshore Road in Oswego (public relations)

Alyssa R. Dean of East Second Street in Oswego (wellness management)

Robert V. Delong III of County Route 57 in Oswego (broadcasting and mass communication)

William P. Delzell of County Route 7 in Oswego (marketing)

James M. Dieckhoff of County Route 1 in Oswego (geology, cum laude)

Nathan J. Diehl of P.O. Box 3012 in Oswego (public justice)

Lauren G. DiMarco of County Route 57 in Oswego (marketing)

Kristen L. Diment of Ellen Street in Oswego (public justice)

Paul A. DiVita of West Myers Road in Oswego (business administration, summa cum laude)

Elizabeth A. Dufore of West Eighth Street in Oswego (business administration, magna cum laude)

Renee M. Ferlito of Lawrence Street in Oswego (childhood education)

Devon Finnegan of West Fourth Street in Oswego (history)

Joseph F. Fitzsimmons of East Bridge Street in Oswego (information science, magna cum laude)

Zach A. Geroux of Ellen Street in Oswego (economics)

Casey L. Gill of Creamery Road in Oswego (public justice, cum laude)

Abigail J. Goldberg of Bunker Hill Road in Oswego (business administration)

Peter D. Goodman of East Third Street in Oswego (business administration)

Alissa M. Graves of West Albany Street in Oswego (graphic design)

Erica J. Haskins of West Oneida Street in Oswego (accounting)

David W. Helling of John Street in Oswego (adolescence education)

Myles Hennessey of West Mohawk Street in Oswego (history)

Rachael M. Himes of Swift Street in Oswego (business administration, cum laude)

Collin M. Hould of Kingdom Road in Oswego (technology education)

Timothy D. James of East Second Street in Oswego (economics, magna cum laude)

Andrew R. Kaplan of West Seventh Street in Oswego (English, summa cum laude)

Catherine L. Kelly of Erie Street in Oswego (public justice)

James I. Kiki of East Bridge Street in Oswego (business administration)

Tim T. Lamay of County Route 1 in Oswego (broadcasting and mass communication)

Andrew T. Lazzaro of Oconnor Road in Oswego (wellness management)

Steven G. Lee of West Eighth Street in Oswego (information science, cum laude)

Emily Lloyd of Lakeshore Road in Oswego (biology)

Melissa M. Lynch of Castle Drive in Oswego (sociology)

Judson M. MacCaull of Oxbow in Oswego (economics)

Christine A. Magruder of East Second Street in Oswego (music)

Peter T. Malile of West Seneca Street in Oswego (marketing)

Katrina Martin of Parkhurst Road in Oswego (public justice)

Philip J. Mason of East Seneca Street in Oswego (creative writing, cum laude)

Frederick J. Maxon of County Route 25 in Oswego (cinema and screen studies, cum laude)

Sarah M. Murphy of State Route 104 in Oswego (psychology)

Heather M. Nielsen of West Mohawk Street in Oswego (business administration)

Nathan P. O’Brien of East Seventh Street in Oswego (cinema and screen studies)

Terence P. O’Kane of East Albany Street in Oswego (cinema and screen studies)

Chelsea N. Pittenger of Mercer Street in Oswego (psychology)

Lucas E. Pittsley of County Route 57 in Oswego (communication and social interaction)

Anita L. Pratt of West Van Buren Street in Oswego (geology, summa cum laude)

Seth N. Pratt of West Van Buren Street in Oswego (geology, cum laude)

Kristy M. Pryor of Hamilton Street in Oswego (psychology)

Justin A. Pytlak of East Seventh Street in Oswego (cognitive science)

Theodore G. Reifke of Oconnor Road in Oswego (risk management insurance)

Matthew T. Slocum of Cedarwood Drive in Oswego (psychology, summa cum laude)

Brianna L. Smith of Seagull Rock Drive in Oswego (sociology)

Evan M. Sovring of State Route 104 in Oswego (business administration)

Debra L. Spilman of East Cayuga Street in Oswego (English)

Andrew T. Syrell of East Utica Street in Oswego (philosophy, magna cum laude)

Cassondra M. Taylor of East Sixth Street in Oswego (adolescence education)

Ryan W. Thompson of West Utica Street in Oswego (biology)

Emily H. Tran of County Route 89 in Oswego (art, cum laude)

Katherine N. Van Wert of State Route 104 in Oswego (business administration)

Justin Vignola of West Oneida Street in Oswego (biochemistry)

Joshua E. Walrath of West Van Buren Street in Oswego (art)

Jacob J. Wegerski of West Eighth Street in Oswego (psychology)

Jeremy R. Whiting of East Bridge Street in Oswego (broadcasting and mass communication)

Amy L. Wilcox of Harvest Drive in Oswego (finance)

Paullette A. Yablonski of Nine Mile Point Road in Oswego (anthropology, summa cum laude)

Elizabeth M. Yablonski of West Van Buren Street in Oswego (information science)

Jahnique J. Young of Dublin Street in Oswego (psychology)

Surge A. Zherebchuk of East Fourth Street in Oswego (zoology)

Jacob C. Raner of French Street in Parish (psychology)

Michael T. Allen of Hemlock Lane in Pennellville (wellness management)

Brittany K. Carbacio of Ironwood Drive in Pennellville (accounting, magna cum laude)

Alicia M. Brown of Gilbert Mills Road in Phoenix (childhood education, cum laude)

Joshua D. Caples of Oswego River Road in Phoenix (business administration)

Melanie S. Farnham of State Street in Phoenix (psychology)

Jacquelyn M. LaPlante of Cherry Street in Phoenix (art)

Ashley E. Mills of State Route 48 in Phoenix (accounting, cum laude)

Jenna R. Rossi of Pendergast Road in Phoenix (childhood education)

Jared R. Young of Candee Street in Phoenix (journalism)

Cheryl A. Dunn of Delano Street in Pulaski (public justice)

Cassandra L. Hillenbrand of Windcrest Drive in Pulaski (studio art, summa cum laude)

Andi S. Lebeau of County Route 62 in Pulaski (anthropology, magna cum laude)

Emily M. Mahaffy of Park Street in Pulaski (communication and social interaction)

Courtney M. O’neil of Willowgate Drive in Pulaski (graphic design)

Shannon M. Robinson of Gerdon Drive in Richland (adolescence education, summa cum laude)

Katie L. Bryerton of Caster Road in Sandy Creek (marketing)

Chelsea A. Crump of U.S. Route 11 in Sandy Creek (childhood education, cum laude)

Jolene A. Stinson of Hadley Road in Sandy Creek (public justice, cum laude)

Stephanie A. Frazier of Meade Street in Sterling (business administration)

Kaline E. Mulvihill of State Street in Tully (journalism, cum laude)

Tyler G. Keene of Slosson Road in West Monroe (history)

A student who graduates with honors is indicated by the traditional Latin phrases summa cum laude, with highest honor (grade averages of 3.8 to 4.0); magna cum laude, with great honor (grade averages of 3.6 to 3.79); and cum laude, with honor (grade averages of 3.30 to 3.59).

Admission to SUNY Oswego is competitive. U.S. News Media Group counts SUNY Oswego among the top public regional universities in the North for 2013, and the Princeton Review includes Oswego in its 2013 college guidebook “The Best Northeastern Colleges,” as well as its 2013 list of “best value” colleges and universities nationally.

A 152-year-old comprehensive college in the State University of New York system, Oswego enrolls about 8,000 students in its College of Liberal Arts and Sciences; School of Business; School of Communication, Media and the Arts; and School of Education.

Visit oswego.edu for more information