;

Cayuga CC Telcom Department recognizes students’ accomplishments

Earlier this month, the Cayuga Community College Telecommunications Technology (telcom) department recognized several students during its annual banquet at the Auburn Public Theatre.

Co-sponsored by the Telcom Department, Radio and Television Guild (RAT Guild), and the Cayuga Record Club, the event brought together students, faculty, and alumni of the audio-radio production, telecommunications technology, and radio and television broadcasting programs to watch this year’s winnings videos and productions.

School of Media and the Arts Chair and Professor Steve Keeler served as master of ceremonies and recognized the former faculty members and alumni who returned to the area to participate in the annual banquet.

Students and other attendees enjoyed food provided by Mesa Grande restaurant.

Following the presentation of the awards, attendees watched the winning videos, which ranged from music videos to public service announcements to comedy clips to dramatic short films.

Scholarships and Commencement Awards

These students will have their names permanently displayed on plaques the Telcom Award Display Area:

Mark Castiglione Commencement Award or Contributions to the Department

Alec Rider of Parish

Telecommunications Faculty Award for Service to the Department

Steven Foulkrod of Seneca Falls

Society of Broadcast Engineers Scholarships ($500 each)

Joe Mungo of Syracuse

Aaron Stiles of Pine Valley

Radio Advisors Award for Outstanding Service to the WDWN (college radio station)

Joe Mungo of Syracuse

Telcom Audio Production Award for Excellence in Audio Production

Joshua C. Painter of Fulton

Other award winners were:

WDWN Service Award
For dedication to the College Radio Station – WDWN

Ashlee Saret
Eric Nans
Jesse Malone

TV Production Awards

Best Video – Video Production of the Year

* I Can Feel a Hot One – Joe Mungo, Jesse Malone, Colin Drayer

Solde D’une Rove – Aaron Stiles, Josh Painter, Mike Macholl

Don’t Try This At Home – Joe Mungo, Jesse Malone, Colin Drayer

Best Music Video
Winner

Find A Way – Aaron Stiles, Josh Painter, Mike Macholl

Finalists

I Can Feel a Hot One – Joe Mungo, Jesse Malone, Colin Drayer

Left Side Drive – Eric Baldwin, Suzanne Smith

Gundam Style – Lindsey Hirsh, Michele Faulk, Mary Castilano

Best Video Editing

Solde D’une Rove – Aaron Stiles, Josh Painter, Mike Macholl

* I Can Feel a Hot One – Joe Mungo, Jesse Malone, Colin Drayer

Best Direction

*Don’t Try This At Home – Joe Mungo, Jesse Malone, Colin Drayer

Mundane Man – Andy Schemerhorn, Suzanne Smith

Best Narrative Video

*Mundane Man – Andy Schemerhorn, Suzanne Smith

Don’t Try This At Home – Joe Mungo, Jesse Malone, Colin Drayer

Best PSA
Winner

The Designated Driver – Joe Mungo, Jesse Malone, Colin Drayer

Litter Affects Us All – Aaron Stiles, Josh Painter, Mike Macholl

Best Commercial
Winner

Telcom Commercial – Lindsey Hirsh, Dana Malcolm

Hire A Ninja – Mike Calhoun, Larae Brooks

Coffee Puffs – Julia DiMatteo, Michele Faulk, Suzanne Smith

Best Comedy
Winner

*Mundane Man – Andy Schemerhorn, Suzanne Smith

Don’t Try This At Home – Joe Mungo, Jesse Malone, Colin Drayer

Coffee Puffs – Julia DiMatteo, Michele Faulk, Suzanne Smith

Hire A Ninja – Mike Calhoun, Larae Brooks, Dan Gaumer

Best Stunt Video
Winner

Solde D’une Rove – Aaron Stiles, Josh Painter, Mike Macholl

Best Promotional Video
Winner

Mesa Grande – Andy Schemerhorn, Miranda Ten Eyck, Alec Rider

Getting to Know Cayuga Records – Pat Denman, Brian Gage

Joe’s Hots – Joe Mungo, Jesse Malone, Colin Drayer

Best Informational Video
Winner

Auburn Water Treatment – Troy Gronau, Jacob Logue, Eric Nans

Seymour Library – Michele Faulk, Suzanne Smith

Best Instructional Video
Winner

Bass Lesson 42 – Eric Baldwin

Best Script
Winner

*Mundane Man – Andy Schemerhorn, Suzanne Smith