;

Smith Wins Fulton Common Council Primary; Incumbent Legislator Gearsbeck Loses GOP Backing

Former Fulton Alderman Dana Smith won the right to make a second try for the Common Council.  He won Tuesday’s Republican primary election against former Common Council President Ken Myers, 59-37.

Smith was appointed to the Council when Myers resigned in 2008, after Myers had been arrested for allegedly helping his son convince a person to tell a lie to police to save Myers’s son from a DWI charge.  Myers pleaded guilty and apologized.

Elsewhere, Republicans rejected Art Gearsbeck, the incumbent county legislator from a North Shore district.  John Martino won the Republican endorsement, 225-178. Gearsbeck angers Republicans by voting independently, often with the minority Democrats.

Incumbent Palermo Republican Barbara Brown won her primary challenge.

Full results:

City of Fulton 4th Ward Alderman – Republican

Dana V. Smith……………………….59
Kenneth H. Myers…………………….37

6th Legislative District – Republican Legislator – Republican

John J. Martino……………………..225
Arthur P. Gearsbeck………………….178

8th Legislative District – Republican Legislator – Republican

Barbara M. Brown…………………….176
Daniel L. LeClair……………………108

15th Legislative District – Democratic Legislator – Democratic

Jacob A. Mulcahey……………………124
Mercedes A. Niess……………………50

17th Legislative District – Republican Legislator – Republican

Mary Flett………………………….134
Melvin P. Holliday…………………..43

21st Legislative District – Republican Legislator – Republican

Terry M. Wilbur……………………..149
Donald W. Cooper…………………….45

23th Legislative District – Republican Legislator – Republican

Morris Sorbello……………………..279
Sharon E. Martin…………………….87

Local races:

Town of Albion Supervisor – Republican

Carl E. Anson……………………….114
Clinton E. Scott…………………….78

Town of Albion Town Clerk – Republican, Any 2

Joyce A. Kelley……………………..118
Amy J. Ford…………………………78

Town of Albion Councilman – Republican, Any 2

Richard S. Mullin……………………140
Ronald G. Eldred…………………….118
Carl W. Sampson……………………..62

Town of Amboy Councilman – Republican

Edmund J. Lescenski………………….75
Lawrence C. Rayder…………………..67
Franklyn E. Sampson………………….51
William T. McNabb……………………34

Town of Boylston Supervisor – Republican, Any 2

Steven O. Shirley……………………90
Robbie R. Lyndaker…………………..36
Patricia A. VanHouten………………..12

Town of Boylston Councilman – Republican

Steven M. Lavere…………………….58
Dale K. McNitt………………………55
Jimmy J. Walker……………………..41

Town of Boylston Superintendent of Highways – Republican, Any 2

Michael J. Stacy…………………….70
Martin R. Stevens……………………34

Town of Constantia 4th District Member of County Committee, 2yr – Republican, Any 2

Frank S. Tomaino…………………….147
Lora L. Sterling…………………….101
Daniel L. Buck………………………96

Town of Constantia Supervisor – Republican, Any 2

Charles R. Gilkey……………………326
Andrew D. Kelsey…………………….273

Town of Constantia Councilman – Republican

Frank S. Tomaino…………………….448
Thomas J. Moran……………………..334
Daniel L. Buck………………………319

Town of Constantia Superintendent of Highways – Republican, Any 2

Wayne E. Woolridge…………………..476
James T. Bryant……………………..147

Town of Granby 2nd District Member of County Committee, 2yr – Republican

Mary Louise Smith……………………38
William Fisher………………………34
Darlene Fisher………………………22

Town of Granby Supervisor – Republican, Any 2

Edward A. Williamson…………………307
Jeffrey A. Fellows…………………..119

Town of Granby Councilman – Republican, Any 2

Joseph C. Cortini……………………346
Susan M. Richardson………………….226
John D. Snow………………………..177

Town of Hastings 1st District Member of County Committee, 2yr – Republican, Any 2

Stephen Jordan………………………26
Daniel LeClair………………………24
Tom Hastings………………………..17
Dave Richardson……………………..15

Town of Hastings 3rd District Member of County Committee, 2yr – Republican, Any 2

John Donohue………………………..53
Mark Cowles…………………………53
Eric Rogers…………………………27
Robert Koch…………………………25

Town of Hastings 5th District Member of County Committee, 2yr – Republican, Any 2

Tony Bush…………………………..101
Michael Kraus……………………….71
Theresa Green……………………….61

Town of Hastings 6th District Member of County Committee, 2yr – Republican, Any 2

Jim Cronk…………………………..59
Gene Sampson………………………..42
Travis Parker……………………….41
John J. Martino……………………..39

Town of Hastings 8th District Member of County Committee, 2yr – Republican

James Weatherup……………………..42
Fred Beardsley………………………38
George Zuk………………………….34
Denny Clark…………………………32

Town of Minetto Superintendent of Highways – Republican

Andrew J. Wallace……………………84
Aaron A. Cass……………………….21

Town of New Haven Supervisor – Republican

Dorothy M. Jordal……………………237
Russell E. Sturtz, III……………….78

Town of New Haven Superintendent of Highways, 2yr – Republican

Robert L. Parkhurst………………….128
Lonniel Lee Guile……………………92
Matthew W. Duell…………………….79

Town of Palermo Supervisor – Republican

Patricia A. Redhead………………….107
Debra J. Denery……………………..88

Voting districts… 3 of 3 100% Absentee districts. 0 of 3 0%

Town of Parish Town Justice – Republican, Any 2

Carl L. Dayger………………………267
George R. Korthas……………………165

Town of Parish Councilman – Republican

Mary L. Guindon……………………..318
Dale L. Chapman……………………..205
Robert M Frederick…………………..144
Kevin A. Dwyer………………………132

Town of Parish Town Clerk – Democratic

Kelly I. Reader……………………..127
Lisa A. Carr………………………..42

Town of Parish Superintendent Of Highways – Democratic, Any 2

David I. Perry………………………115
Richard H. Palmer……………………38

Town of Richland Councilman – Republican

Sue E. Haynes……………………….276
Omar A. Davis……………………….247
Donna M. Gilson……………………..126

Town of Scriba Superintendent of Highways – Republican

Roger S. Myers………………………303
Bradley T. Coe………………………259